"> Sürdürülebilir Yeşil Konut Projesi - Quasar İstanbul DGNB GOLD

Quasar İstanbul

Proje: QUASAR İSTANBUL

Geliştirici: Viatrans & Meydanbey

Yer: İstanbul / Türkiye

Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi tarafından geliştirilen Quasar İstanbul Sürdürülebilir Yeşil Konut Projesi, DGNB (Alman Sürdürülebilir Bina Sertifikası) Gold ön sertifikasını Türkiye’de alan ilk proje olmuştur. 257 konuttan oluşan Quasar Istanbul, DGNB sertifikası kapsamında binanın enerji kullanımının incelenmesi, sürdürülebilir yerleşim, su kullanımı, malzeme ve kaynak tüketimi, iç ortam kalitesi gibi çeşitli kriterlere göre proje değerlendirilmiştir.

Bu sertifikanın diğer yaygın kullanılan uluslararası sertifikaların içeriğinde olmayan ekonomik ve sosyal faktörleri kapsadığından, yeşil seviyesinin üzerine çıkmakta ve ‘sürdürülebilirlik sertifikası’ olarak adlandırılmaktadır. Quasar İstanbul projesinde ekipmanların seçiminde yüksek verimli olması dikkate alınmıştır. Düşük su tüketen armatürlerin seçilmesi ve peyzaj alanlarda verimli sulama sistemlerin kullanılması ile yerel bitkilerin tercih edilmesi projede %40’a yakın su tasarrufu sağlamaktadır. Detaylı yaşam döngüsü değerlendirme yöntemi ile binanın çevresel performansı dökümante edilerek projenin ekolojik ayak izi nicel olarak değerlendirilmiştir.

Projede kullanılan tüm malzemeler çevresel etkileri dikkate alınarak temin edilmiştir. Proje alanı içerisinde yer alan eski likör fabrikasının müzeye dönüştürülmesi kullanıcıların bu kültürel alandan yararlanmasına olanak sağlamıştır.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

< Önceki Proje

Sonraki Proje >