Proje: ANTTERAS

Geliştirici: Antyapı

Yer: İstanbul / Türkiye

Beylerbeyi’nde yer alan Antteras Sürdürülebilir Yeşil Konut Projesi dört farklı tip bloktan oluşan toplam 88 konut yer almaktadır. Tasarım sürecinden itibaren tüm konutlar BREEAM kriterleri doğrultusunda tasarlanmış ve 1 villa sertifika almak için aday olmuştur. Aynı zamanda, ÇEDBİK Konut Sertifikası doğrultusunda Türkiye’nin ilk pilot projesi olarak değerlendirilen Antteras projesi elde ettiği 65 puan ile “İyi” derecede sertifika Almaya hak kazanmıştır. Antteras projesi bütünleşik yeşil proje yönetim süreçlerini başarılı bir şekilde uygulamıştır.

Konut içinde daha az su tüketen armatürlerin tercih edilmesi ve peyzaj alanında etkin sulama sistemlerinin tercih edilmesi ile su tüketiminde büyük ölçüde tasarruf sağlanmıştır. Konut iç ve dış aydınlatmasında aydınlık değerleri tasarruflu bir biçimde en iyi görsel performans ve konforu sağlayacak tasarlanmıştır. Konut içerisinde enerji verimli cihazların (çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı) kullanımı tercih edilerek cihazların kullanılması sürecinde ortaya çıkan CO2 salımının azaltılması sağlanmıştır.

Antteras projesi, kullanıcıların gün ışığından maksimum derecede yararlanması sağlanacak şekilde tasarlanmış olup yapay aydınlatma kaynaklarının kullanımını azaltarak enerji tasarrufunun sağlanması amaçlanmıştır. Uygulanan çevresel/sürdürülebilir satın alma politikası ile yerel ve zararlı uçucu organik bileşik içermeyen malzemelerin kullanılması ile sağlıklı ve konforlu yaşam ortamları sağlanmıştır. Ev ile iş arasında ulaşım için geçirilen zamanı azaltmak amacıyla Antteras konutları içerisinde, kullanıcılara çalışma için uygun ortamlar yaratılmıştır.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız