Proje: ÇİÇEK EVLER MAVİ YAKA

Geliştirici: Çiçek Kardeşler İnşaat

Yer: İzmir / Türkiye

İzmir Güzelbahçe’de inşaa edilen Çiçek Evler Mavi Yaka Sürdürülebilir Yeşil Konut Projesi, farklı konut modelleri BREEAM International 2016 kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek inşaat evresinde, İzmir’deki ilk BREEAM ‘Very Good’ sertifikasını almış konut projesidir.

Çiçek Evler Mavi Yaka proje tasarımı; BREEAM değerlendirme kriterleri doğrultusunda yönetim, sağlık ve konfor, malzeme, enerji ve su verimliliği, atık, kirlilik ve arazi kullanımı ve ekoloji gereklilikleri doğrultusunda en yüksek seviyede verimlililiği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. İç mekanda kullanılacak malzemelerin düşük uçucu organik içerikli seçilmesi ve iç ortama sağlanacak doğal ışık ve havalandırma ile konut sakinlerine daha sağlıklı ve konforlu yaşam ortamları sunulmaktadır. Bina içerisindeki mahallerin iç ortam gürültü düzeyleri ve ses yalıtımı uygun standartlar doğrultusunda yetkin akustikçi tarafından değerlendirilerek uygun akustik performans koşulları sağlanmıştır.

Düşük seviyede su tüketimi sağlayan armatür seçimleri ile su kullanımında standart bir binaya göre %40 daha az su kullanımı hedeflenmiştir. Mekanik ve elektrik sistemlerin seçilmesi ile bina enerji verimliliğinin en yüksek seviyede olması hedeflenmiştir. İnşaat esnasında çevreyi etkileyecek kirlilik oranı minimuma düzeye indirilerek su, hava ve toprakta oluşabilecek kirlilikler için gerekli önemler alınmıştır. Yapı elemanlarında sorumlu temin edilmiş malzemeler seçilmiş olmuş, tedarik edilen bütün ahşap malzemeler FSC sertifikalı olarak tedarik edilmiştir. Malzeme değişim sıklığını en aza indirmek ve malzeme optimizasyonunu maksimuma çıkarmak amacıyla, projede dayanıklı malzemeler tercih edilmiştir.