Proje: DEKAR KIYI BAHÇE

Geliştirici: Dekar Yapı

Yer: İstanbul / Türkiye

İstanbul Ömerli’de okul yoğunluğu yüksek bir bölgede yer alan Dekar Kıyı Bahçe Evleri sürdürülebilir yeşil konut projesinin farklı tipleri BREEAM yeşil bina sertifikası kriterleri doğrultusunda değerlendirilerek tasarım ve inşaat evresinde BREEAM ‘Very Good’ almaya aday bir konut projesidir.

Dekar Kıyı Bahçe proje tasarımı; BREEAM değerlendirme kriterleri doğrultusunda yönetim, sağlık ve konfor, malzeme, enerji ve su verimliliği, atık, kirlilik ve arazi kullanımı ve ekoloji gereklilikleri doğrultusunda en yüksek seviyede verimliliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. İç mekan da kullanılacak malzemelerin düşük uçucu organik içerikli seçilmesi ve iç ortama sağlanan doğal ışık ve havalandırma ile konut sakinlerine daha sağlıklı ve konforlu yaşam ortamları sunmaktadır.

Düşük seviyede su tüketimi sağlayan armatür seçimleri ile su kullanımında standart bir binaya göre daha az su kullanılması hedeflenmiştir. İnşaat öncesi mevcut ekolojinin özellikle ağaçların korunması ve iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar projenin ve çevre alanların biyoçeşitliliğinde oluşacak uzun dönem etkilerin azaltılması hedeflenmiştir.